Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania

Fotowoltaika

 Inwertery solarne sieciowe, inaczej zwane falownikami, możemy podzielić na cztery kategorie:

• inwertery jednofazowe, dwufazowe lub trójfazowe;

• inwertery bez transformatora (dla technologii krzemowej - panele monokrystaliczne i polikrystaliczne) lub inwertery z transformatorem (wykorzystywane w instalacjach z panelami amorficznymi);

• inwertery z 1 lub 2 trackerami MPP; inwertery solarne z 2 trackerami MPP (Maximum Power Point) umożliwiają podłączenie 2 łańcuchów paneli położonych pod różnymi kątami i o różnych azymutach, uzyskując maksymalny uzysk mocy bez konieczności instalowania dwóch oddzielnych inwerterów;

• inwertery dla systemów sieciowych lub inwertery dla systemów autonomicznych.

W celu obliczenia rocznego uzysku mocy z instalacji korzysta się z kalkulatora nasłonecznienia, który można znaleźć na wielu stronach internetowych. Dane, które będą nam potrzebne to  moc systemu, kąt nachylenia paneli oraz azymut. W wyniku kalkulacji podane zostaną uśrednione dzienne, miesięczne oraz roczne wartości wyprodukowanego prądu w kWh.

Strona internetowa : http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php

W Polsce optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych  to 35° na południe. Jednak odchylenie rzędu 45° na wschód czy zachód zmniejsza wydajność całego systemu jedynie o 5%,  natomiast zmniejszenie wydajności całego systemu o około 10 % powstanie podczas odchylenia rzędu 90° .

Właściciele  mikroinstalacji zwolnieni są z opłat przyłączeniowych. Koszt montażu licznika dwukierunkowego oraz zabezpieczeń leży po stronie operatora. 

Zapraszamy do współpracy. Zapewniamy obsługę na najwyższym poziomie.

Zobacz naszą ofertę